Laminátová nebo dřevěná podlaha – kterou si vybrat?

Chystáte se na nákup nové podlahy? Nejprve budete muset vyřešit jedno ze základních dilemat - zda si pořídit laminátovou nebo dřevěnou podlahu. Co mají oba typy podlah společného a v čem se naopak liší? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jestli je pro váš interiér vhodnější krásné, ale choulostivé dřevo, nebo snadno udržovatelná, ale hlučnější laminátová podlaha.

Je dřevěná podlaha lepší než laminátová?
Obecně nelze říci, že je laminátová podlaha lepší než dřevěná, a naopak. Obě mají své nesporné výhody, ale také nevýhody. Pokud máte děti prohánějící se po domě na odrážedlech nebo velkého psa s ostrými drápky, bude pro vás vhodnější laminátová podlaha. Chodíte doma často bosi? Pořiďte si dřevěnou podlahu, která lépe reaguje na vaše došlapy a vyzařuje z ní teplo.

Výběr podlahy je zkrátka velmi individuální záležitostí. A že má váš soused laminátovou podlahu, na kterou nedá dopustit? Myslete na to, že pro vás nemusí být vůbec ideální.

Specifika podlah je třeba respektovat
Je několik věcí, které mají laminátové a dřevěné podlahy společné. Obě se mohou pokládat různými způsoby, například jako plovoucí podlahy, a snesou podlahové topení. Podlahy se však také v mnohém liší. Laminátové i dřevěné podlahy mají svoji specifickou estetickou hodnotu i technické vlastnosti, které je třeba respektovat. Se stížností, že dřevěná podlaha na světle změnila svojí barvu, v reklamačním řízení neuspějete. Je to něco, s čím jste měli dopředu počítat. V čem jsou dřevěné podlahy jiné než laminátové?

Dřevěné podlahy napříč generacemi
Dřevěné podlahy jsou generační podlahy s dlouhou životností, které se navíc dají bez problémů renovovat. Stávající povrch se zbrousí a rozestouplé spáry a nerovnosti opraví speciálním tmelem. Dřevěné podlahy pak získají nové lišty a na závěr se ošetří olejem nebo přelakují.
Podlahy ze dřeva vynikají přírodním, hřejivým vzhledem, díky kterému váš interiér získá na domácí atmosféře. Mají také schopnost dobře přijímat a vydávat vlhkost a pomáhají udržovat příjemné, stabilní klima v místnosti. Mezi další výhody dřevěných podlah patří vyšší elasticita. Podlahy jsou příjemnější na došlapování a chrání naše šlachy a svaly. Kromě toho dokážou lépe tlumit hluk a nárazy.

Podlahy ze dřeva vyžadují péči
Dřevěné podlahy se vyrábějí z mnoha druhů dřeva, které se mezi sebou liší nejen barvou a kresbou, ale také odolností. Ani nejtvrdší dřevo však neodolá písku, drápům domácích zvířat nebo tříkolkám vašich dětí. Podlahy ze dřeva jsou náchylnější na mechanické poškození než laminátové. Někoho může od jejich nákupu odradit náročnější údržba nebo třeba to, že časem mění svoji barvu.

Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále míň. Proto si spousta lidí oblíbila laminátové podlahy.

Snadná údržba i pokládka laminátových podlah
Laminátové podlahy nevydrží napořád, ale minimálně dvacet let se z nich jistě budete moci těšit. Některé typy laminátových podlah umožňují částečnou renovaci a výměnu poškozených lamel. Jiné typy podlah musíte vyměnit celé. To však není díky zámkovému systému vůbec složité. Podlahu bez problémů položí bez odborné pomoci každý šikovný domácí kutil.

Laminátové podlahy vedou teplo lépe než dřevěné. Navíc jsou odolné vůči UV záření, nemění své barvy, bývají antistatické a nehořlavé, jsou odolnější proti mechanickému poškození a snadno se udržují. Díky své konstrukční výšce je můžete jednoduše navázat třeba na keramickou dlažbu. Hodí se proto do velkých otevřených interiérů, ve kterých je použito více typů povrchových materiálů.

Laminátové podlahy jsou hlučnější
Moderní design laminátových podlah nemusí vyhovovat všem zákazníkům. Imitace dřeva je zkrátka jen napodobeninou, která pravé dřevo nenahradí. Nevýhodou laminátových podlah je také jejich hlučnost. Některé zdroje uvádějí, že jsou až pětkrát hlučnější než dřevěné podlahy.

Rozhodli jste se, kterou podlahu zvolíte? Prohlédněte si širokou nabídku značkových dřevěných podlah Upofloor nebo laminátových podlah Pergo a zvolte si ten pravý typ právě pro vás.